Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym

tresc
Aktualności 2019/2020

Warsztaty dziennikarskie –
program Narodowego Instytutu Dziedzictwa

18 października w naszej szkole odbyła się pierwsza część warsztatów dziennikarskich „Moje dziedzictwo” realizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach ogólnopolskiego programu „Zabytkomania”.
W warsztatach prowadzonych przez panią Katarzynę Kulik wzięło udział 25 uczniów z klas VII-VIII. Na wstępie dowiedzieli się , na czym polega praca etnografa oraz jaka jest jego rola w zachowaniu tradycji regionu. Następnie w grupach tworzyli definicje pojęć kluczowych, tj.: dziedzictwo, tradycja, zabytek, historia. Kolejnym punktem warsztatów było zaplanowanie pracy nad reportażem o Małochwieju. Uczniowie podzieleni na grupy mieli za zadanie porozmawiać z mieszkańcami, aby się dowiedzieć: 1. Skąd się wzięła nazwa Małochwiej? 2. Czy są tu jakieś zabytki lub legendy? 3. Jak tutaj było dawno temu? 4. Jak wyglądała dawniej szkoła i co się w niej działo? 5. Z czego słynie Małochwiej? Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, co cieszy, gdyż zachowanie tradycji narodowych i regionalnych to jedno z zadań wynikających z Programu Wychowawczo – Profilaktycznego. Tematyka warsztatów świetnie skomponowała się z obchodami 600-lecia Małochwieja.

22 października odbyła się druga część warsztatów dziennikarskich realizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach ogólnopolskiego programu „Zabytkomania”. Ich celem było przygotowanie reportażu filmowego.
W warsztatach prowadzonych przez dziennikarkę panią Katarzynę Szczukę – Niezabitowską i pana Marcina Kawkę wzięło udział 15 uczniów z klas VI-VIII. Na początku zajęć każdy z uczestników mówił o swoich zainteresowaniach i pasjach. Prowadzący opowiedzieli o zawodzie dziennikarza, przybliżyli sposób pracy przy realizacji reportażu. Następnie został opracowany scenariusz filmu. Prowadzący warsztaty udzielili wskazówek dotyczących obsługi sprzętu filmowego, powiedzieli też, jak należy się zachowywać na planie filmowym.
W trakcie zajęć uczniowie z pomocą dorosłych kręcili film składający się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła roli muzyki w historii Małochwieja oraz pasji, jaką jest muzyka dla pana Edwarda Kyca, nauczyciela w naszej szkole. Druga prezentowała rozmowę wnuka z dziadkiem - pana Ryszarda Kyca i Jakuba Kyca. Dziadek opowiadał wnukowi o interesującym życiorysie jego przodka, Jana Kyca, który wieloma czynami zasłużył się dla ojczyzny, był znanym społecznikiem. Każdy uczeń miał okazję sprawdzić, co go najbardziej interesuje w pracy dziennikarza, więc nikt się nie nudził ani nie lenił. Warsztaty zakończyły się wesoło, krótkim filmikiem ze wszystkimi uczniami oraz miłym pożegnaniem. Realizacja reportażu z profesjonalną ekipą z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu to niezapomniana przygoda. Wszyscy uczestnicy warsztatów stwierdzili, że liczą na powtórzenie tak inspirujących zajęć w przyszłości.

Teresa Berbeć - opiekun szkolnego koła filmowego

Powrót do Aktualności

Administrator strony: Andrzej Jasionowski, e-mail: a.jasionowski@poczta.fm
© Wszelkie prawa zastrzeżone | Małochwiej Duży 2012