Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym

tresc
Aktualności 2016/2017

Pierwszy Dzień Wiosny 2017

Dzień języków obcych

"Tyle razy jesteś człowiekiem, ile znasz języków"
Johann Wolfgang von Goethe


Dzień 21 marca jest powszechnie uznawany jako pierwszy dzień wiosny – oficjalnie żegnamy zimny szaro – bury świat. W tym roku nasza szkoła również dodała trochę uśmiechu i koloru na nowo budzącej się przyrodzie – nauczycielki niemieckiego i angielskiego postanowiły zjednoczyć siły swoje i społeczności szkolnej w przepędzaniu zimy i powstał Dzień Języków Obcych. Był to dzień poświęcony umiejętnościom uczniów, mogli wykazać się w szeregu konkurencji:
 • konkursie wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych dla gimnazjum i klas 4-6;
 • dyktandzie niemieckim i angielskim w klasach od 4 do III gimnazjum;
 • konkursie plastycznym – „Najpiękniejsze miejsca w …”;
 • prezentacja multimedialna o Niemczech, Szwajcarii i Austrii oraz Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii.
a także w pokazach umiejętności:
 • występ klas 1, 2 i 3 szkoły podstawowej z piosenkami i recytacjami;
 • pokaz mody;
 • scenka „Herbatka u Królowej”;
 • piosenka niemiecko i anglojęzyczna;
 • recytacje;
 • jaka to melodia;
 • "tongue twisters" – czyli łamańce językowe.
Przygotowania zaczęły się około 2 tygodnie wcześniej, kiedy to uczniowie dostali informację o takim przedsięwzięciu. Chyba wielu z nich spodobał się ten pomysł, bo bardzo chętnie uczestniczyli w przygotowaniach i nie trzeba było specjalnej zachęty, aby przystąpili do pracy w wybranych zadaniach. Niektórzy wzięli na siebie ciężar nawet kilku zadań! Więc zaczęły się śpiewy, wyszukiwanie piosenek, ćwiczenia występów, planowanie prezentacji i plakatów i ćwiczenie wierszyków oraz przygotowanie rekwizytów.
We wtorek 21 marca ledwie wybiła 7:00 rano, gdy już wzięliśmy się do pracy z ostatnimi przygotowaniami, a o ósmej powitaliśmy uczniów z nauczycielami na sali gimnastycznej.
Po oficjalnym powitaniu, uczniowie klas 4-6 pokazali nam swoje prezentacje o ciekawostkach z wybranych krajów - była to też pomoc dla uczniów, którzy po prezentacjach przystępowali do konkursu wiedzy. W tym konkursie startowały po dwie 3-osobowe drużyny z klas 4, 5 i 6. Gdy oni zaczęli zmagania z niebanalnymi testami sprawdzającymi wiedzę o Niemczech, Austrii, Szwajcarii, UK, USA i Australii, na salę przybyli młodsi uczniowie z klasy 1, 2 i 3, aby uświetnić ten dzień swoimi popisami. Klasa 1 zaśpiewała piosenkę o tym, co lubią, klasa druga o tym, co potrafią, a klasa 3 o pogodzie (tak pomieszanej, jak to właśnie może być w marcu). Wystąpiły całe klasy, i trzeba przyznać, że talenty do występów publicznych dzieci mają ogromne – już takie młode osóbki potrafią przezwyciężyć tremę i wystąpić przed starszymi – nawet przed gimnazjum! Nasi młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a także drobnymi słodkościami za swoje poświęcenie. Następnie, jeszcze 4 dziewczynki z 3 klasy – Wiktoria Krzymowska, Milena Szymańska, Aleksandra Wójcik oraz Ada Berbeć wyrecytowały wybrane przez siebie rymowanki z podręcznika – angielski nie jest trudny, gdy słyszymy takie prezentacje! Ponieważ test wiedzy był skomplikowany i wymagał dużo pracy, uczniowie niebiorący udziału w teście, wystąpili z pokazami: śpiewu – szczególnie aktywna była klasa 4 – cała klasa wystąpiła z piosenką po niemiecku "Auf uns", klasa 5 - Klaudia Piekaruś, Kinga Dobosz, Ola Kamińska, Ola Lasek oraz Martyna Sobstyl z klasy 4 zaśpiewały "Ich lebe", "Don't let me down", "By your side", klasa 6 – Malwina Mazurek i Amelia Zalewska "Toca Toca", klasa III g zaśpiewała piosenkę "Numa Numa", a popis solowy Oliwii Burdan z klasy 4 w piosence Adele "Hello" był wprost nieziemski.
Mieliśmy też mini pokaz mody połączony z prezentacją po polsku lub w języku obcym – tu prym wiodła klasa 4. Oliwia Burdan i Ola Kazimierczuk były Klaudią Schiffer i Heidi Klum, a Ernest Szostak i Karol Wójciuk odbyli pogawędkę meksykanina z piłkarzem z reprezentacji Niemiec. Kinga Dobosz i Klaudia Piekaruś przedstawiły scenkę rodzajową w języku francuskim.

Zabawa zabawą, ale trzeba było w końcu ogłosić zwycięzców konkursów:

KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIMEIECKO I ANGLOJĘZYCZNYCH W KLASACH 4-6 SP:
1 miejsce: Wiktor Grzesiak, Jakub Kyc, Dominik Lubaś
2 miejsce: Mateusz Czuba, Filip Osina, Filip Petla
3 miejsce: Milena Niedrowska, Malwina Mazurek, Natalia Zaj

KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH W KLASACH I–III G:
1 miejsce – Kinga Malec III g
2 miejsce – Piotr Juszczak II g
3 miejsce – Dominika Jakubowska II g

KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH W KLASACH I – III G:
1 miejsce- Kinga Malec III g

DYKTANDO ANGIELSKIE:
Klasa 4 – Patrycja Łusiak
Klasa 5 – Jakub Kyc
Klasa 6 – Marcel Chwaszcz
Klasa I – Monika Wojnarowska i Błażej Buk
Klasa II - Dominika Jakubowska
Klasa III- Monika Polska

DYKTANDO NIEMIECKIE:
Klasa 4 – Patrycja Łusiak
Klasa 5 – Jakub Kyc
Klasa 6 – Marcel Chwaszcz
Klasa I – Monika Wojnarowska
Klasa II - Weronika Guz
Klasa III- Kinga Malec

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody, piękne oceny i chyba najważniejsze – powód do dumy! Była sesja dla fotoreporterów, zdjęcia można podziwiać w naszej galerii.
Po rozdaniu nagród były jeszcze dwa konkursy, w których mógł wziąć udział każdy – ważne, aby był chętny. Były to konkursy – "Jaka to melodia" – trzeba było rozpoznać tytuł i wykonawcę piosenki oraz "tongue twisters" – czyli łamańce językowe w językach obcych – było trochę pracy, myślenia i śmiechu, ale i rywalizacji, było bardzo dużo chętnych i zaangażowanych uczniów.
Organizatorki dziękują serdecznie dzieciom i młodzieży za zaangażowanie oraz udział w zabawie, wszystkim nauczycielom, którzy oddali nam swoje lekcje we wtorek i wytrzymali z nami na sali, oraz pracownikom obsługi, którzy służyli życzliwą pomocą, a także rodzicom, bez wsparcia których z pewnością część zamierzeń byłaby trudniejsza do zrealizowania.

Organizatorki: Agnieszka Kołdacha i Renata Lewandowska

Powrót do Aktualności

Administrator strony: Andrzej Jasionowski, e-mail: admin@malochwiej.pl | strona www
© Wszelkie prawa zastrzeżone | Małochwiej Duży 2012