Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym

tresc
Aktualności 2016/2017

Warsztaty filmowe – w Pracowni Filmoteki Szkolnej

Gimnazjaliści mogą rozwijać swoją wiedzę oraz umiejętności z zakresu filmu, biorąc udział w warsztatach organizowanych przez panią Ewę Magdziarz – lokalnego lidera Filmoteki Szkolnej oraz opiekuna MDKF „Iluzjon” działającego przy II LO w Krasnymstawie.

W warsztatach „Inspiracje Filmoteką Szkolną – projekt filmowy – od teorii do praktyki” uczestniczyło sześcioro uczniów: Kamila Gleń i Kinga Malec z klasy III oraz Jakub Lasek, Norbert Nożyński, Dawid Pacan i Piotr Pałcon z klasy II. Zajęcia prowadzili uczniowie – instruktorzy z „Norwida”: Bartłomiej Magdziarz, Karol Sawczuk i Katarzyna Kurek oraz pani Ewa Magdziarz. Po części informacyjnej rozpoczęła się część praktyczna. Uczniowie – instruktorzy przypomnieli podstawowe pojęcia filmowe oraz zapoznali gimnazjalistów z zasadami obsługi sprzętu filmowego. Uczestnicy, pracując z instruktorami w dwóch podgrupach, mieli okazję wykonać także praktyczne ćwiczenia z kamerą.

W warsztatach „Inspiracje Filmoteką Szkolną – plakat filmowy” wzięli udział: Emilia Dąbrowska, Daria Gmiter, Dominika Jakubowska, Milena Miszczak i Norbert Nożyński z klasy II, czyli uczniowie chcący wziąć udział w konkursie filmowym w kategorii plakat. Zajęcia były prowadzone przez artystę i animatora kultury pana Tadeusza Kicińskiego oraz panią Ewę Magdziarz. Zostały zaprezentowane podstawowe informacje o plakacie filmowym. Uczniowie mogli zobaczyć różne plakaty, również te, które odnosiły się do filmów zamieszczonych w zestawieniu konkursowym. Pan Tadeusz Kiciński przedstawił różne techniki malarskie, zasady kompozycji i doboru liter do treści plakatu. Ważną częścią warsztatów były konsultacje dotyczące projektów prac konkursowych.

W warsztatach „Inspiracje Filmoteką Szkolną – nakręć się” wzięły udział trzy uczennice: Kamila Gleń i Kinga Malec z klasy III oraz Olesya Vasylyk z klasy I. Zajęcia prowadziła prof. Natasza Ziółkowska – Kurczuk - reżyser, scenarzystka, pracownik naukowy UMCS w Lublinie, od 2015 r. kierownik Telewizji Akademickiej TV UMCS, od 2013 r. w jury Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną”. Pani profesor mówiła o swoich doświadczeniach związanych z realizacją filmu oraz zaprezentowała fragmenty filmów „Granatowy zeszyt” i „Twarze nieistniejącego miasta”. Przypomniała etapy realizacji projektu filmowego: pomysł – konspekt – treatment – scenariusz – scenopis – dokumentacja – wizualizacja – pomysły realizacyjne – realizacja. Po obejrzeniu prac przysłanych na konkurs Natasza Ziółkowska – Kurczuk udzieliła wskazówek autorom. W czasie spotkania ważne były też indywidualne rozmowy. Finaliści konkursu filmowego będą mieli okazję spotkać się jeszcze raz z reżyser Nataszą Ziółkowską – Kurczuk, gdyż jedną z nagród jest zaproszenie do Inkubatora Medialno – Artystycznego na UMCS.

Powrót do Aktualności

Administrator strony: Andrzej Jasionowski, e-mail: admin@malochwiej.pl | strona www
© Wszelkie prawa zastrzeżone | Małochwiej Duży 2012