Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym

tresc
 

Współpraca z Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubem Filmowym "Iluzjon"
w II semestrze roku szkolnego 2013/14


Od 14 marca do 11 kwietnia zainteresowani, a jednocześnie najbardziej aktywni uczniowie gimnazjum mogli wziąć udział w pięciu różnych przedsięwzięciach zorganizowanych przez MDKF „Iluzjon” działający przy II LO w Krasnymstawie.
14 marca uczestniczyliśmy w premierowym pokazie filmu „Fotografia”, który został zrealizowany przez lokalnego lidera Filmoteki Szkolnej i opiekuna MDKF-u, panią Ewę Magdziarz, w ramach studiów podyplomowych w Warszawskiej Szkole Filmowej. W spotkaniu brał udział opiekun artystyczny i reżyser kina niezależnego, Jarek Kupść, który podzielił się spostrzeżeniami oraz opowiedział o swoich dokonaniach filmowych – mogliśmy też obejrzeć fragmenty jego filmów.

19 marca zostaliśmy zaproszeni na uroczyste otwarcie pierwszej w województwie lubelskim Pracowni Filmoteki Szkolnej. O randze wydarzenia świadczą uczestniczący w nim goście: Anna Sienkiewicz – Rogowska – pełnomocnik dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wraz z zespołem, prof. Sławomir Bobowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, Katarzyna Szczuka – Niezabitowska – redaktor TVP Kultura, aktor Zbigniew Waleryś, Anna Bielak i Błażej Hrapkowicz - krytycy filmowi, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i powiatowych. Uroczystość rozpoczęła się od pokazu materiału filmowego promującego Filmotekę Szkolną. Następnie odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów oraz mediów, którą prowadził przedstawiciel PISF Piotr Szymański – kierownik Zespołu ds. Nowych Mediów. Z kolei dyrektorzy szkół i placówek kulturalno-oświatowych oraz nauczyciele zostali zaproszeni do czytelni multimedialnej na wykład profesora Sławomira Bobowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład był poświęcony miejscu filmu w podstawie programowej. Profesor podkreślał rolę obrazów filmowych w kształtowaniu systemu wartości młodych odbiorców. Kolejnym punktem programu było wystąpienie lokalnego lidera Filmoteki Szkolnej. Pani Ewa Magdziarz przedstawiła prezentację multimedialną pokazującą dobre praktyki edukacji filmowej zainspirowane programem Filmoteka Szkolna, który realizowany jest w II LO od 2009 roku. Wielokrotnie podkreślała dobrą współpracę z Gimnazjum nr 4 w Małochwieju Dużym. W tym samym czasie uczniowie brali udział w debacie filmowej prowadzonej przez krytyków – Annę Bielak i Błażeja Hrapkowicza. Wszyscy zostali zaproszeni do odwiedzania Pracowni Filmoteki Szkolnej.

5 kwietnia w sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbyła się uroczysta premiera filmu „To, czego nie widać”, który powstał w czasie trzeciej edycji letniego projektu „Kręćmy film!” w lipcu 2013 roku. Po projekcji w sali konferencyjnej KDK miało miejsce spotkanie autorskie, które prowadzili Ewa Magdziarz i Grzegorz Emanuel. Film spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, a aktorzy i realizatorzy usłyszeli wiele komplementów. Odtwórcy głównych ról dzielili się wspomnieniami z planu filmowego i odpowiadali na pytania publiczności. Wyróżniając młodych twórców, wielokrotnie podkreślano duży wkład pracy dwóch uczniów Gimnazjum nr 4 w Małochwieju Dużym – Aarona Antosika i Karola Sawczuka.

6 kwietnia w Internacie przy I LO w Krasnymstawie odbyło się spotkanie związane z organizacją kolejnego letniego projektu „Kręćmy film!”. Omówione zostały plany dotyczące 4. edycji, która będzie realizowana przez II LO w lipcu 2014 r. W spotkaniu wzięło udział troje uczniów naszego gimnazjum: Monika Piotrowska, Aaron Antosik i Karol Sawczuk.

11 kwietnia czworo uczniów - Dominika Poznańska, Weronika Poznańska, Jakub Poznański i Przemysław Zaj – wzięło udział w finale XII Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną”. Uczestnicy przygotowywali prace w dwóch kategoriach: praca filmowa/fotograficzna/fotokast na temat „Inspiracje Filmoteką Szkolną” lub plakat do filmu z Filmoteki Szkolnej wybranego z zestawienia podanego przez organizatora. Łącznie uczniowie wykonali 94 prace. Wystawę wybranych plakatów filmowych nadesłanych na konkurs można było obejrzeć w holu KDK. Prace naszych uczniów zostały zauważone przez komisję konkursową. II miejsce w kategorii plakat filmowy zajął Jakub Poznański, natomiast szczególne wyróżnienie otrzymał Przemysław Zaj. Prace obu laureatów zostały wyeksponowane w holu KDK. Wyróżniona została również praca Dominiki Poznańskiej.
Na zakończenie spotkania zostały zaprezentowane filmy wyróżnione w konkursie oraz film animowany, który powstał podczas warsztatów z animacji w listopadzie 2013 roku.

Teresa Berbeć

 

 

aaa

aaa

aaa

Administrator strony: Andrzej Jasionowski, e-mail: a.jasionowski@poczta.fm
© Wszelkie prawa zastrzeżone | Małochwiej Duży 2012