Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym

tresc

Artykuły

Comenius

Nasze uczestnictwo

Od roku 2009 nasza szkoła uczestniczy w projekcie wielostronnym - Wspólny Festiwal Sztuki i Sportu, w skrócie FAST, w którym oprócz naszej szkoły biorą udział szkoły z Anglii - William Morris School i Hiszpanii - I.E.S.O. Valle Del Henares. Koordynatorem programu w naszej szkole jest nauczyciel języka angielskiego Kazimierz Trzebiński.

Anglia

Szkoła Williama Morrisa jest szkołą dla dzieci Specjalnej Troski w przedziale wiekowym 11-19 lat. W szkole uczy się 139 uczniów. Uczniowie Specjalnej Troski stanowią liczną grupę tych, którzy muszą przystosować się do tzw. głównego nurtu środowiskowego panującego tutaj. Placówka daje możliwość takiego rozwoju zapewniając właściwe otoczenie oraz program zajęć. Uczniowie z niską samooceną mają tu szansę „rozpakować swój bagaż emocjonalny”, a dzieje się to dzięki asocjacjom z trudnościami z nauce, z jakimi się napotykają. Biorąc pod uwagę lokalizację, Szkoła Williama Morrisa leży w dość zubożałej okolicy we wschodniej końcowej części Londynu. Dlatego więc jednym z głównych celów jest udostępnienie uczniom możliwości nauki w przeróżnych formach.

Hiszpania

Szkoła I.E.S.O. Velle del Henaresof Jadraque jest szkołą nową, położoną w wiejskiej okolicy, w prowincji Guadalajara niedaleko Madrytu. Od roku 2003/2004 działa jako szkoła niezależna. W przeszłości była jednostką zależną od szkoły ISE Martin Vazques de Arce of Signuenza. Szkoła jest placówką powszechną, ale nie przygotowuje do egzaminu na poziomie A. W placówce pobiera naukę 160 uczniów w wieku 12-16 lat. Obwód szkoły obejmuje wsie położone w promieniu 50 km od placówki i dlatego dojazd do szkoły zabiera uczniom wiele czasu. Ponieważ duży procent uczniów stanowią imigranci pochodzący głównie z Rumunii, Maroka i z Ameryki Łacińskiej ważną rolę przykłada się do walki przeciwko rasizmowi i ksenofobii. Obecnie w szkole uczy się dwoje uczniów z niskim poziomem inteligencji i dużymi problemami w nauce, z objawami upośledzenia umysłowego.

Polska

Zespół Nr 4 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym jest szkołą dla uczniów w wieku 6-15 lat. Szkoła jest położona w typowej, mało doinwestowanej, wiejskiej okolicy na południowo -wschodnim krańcu Polski. Większość rodziców naszych uczniów pracuje w rolnictwie lub w okolicznych zakładach pracy. W naszej szkole uczymy także młodzież opuszczoną przez swych rodziców, lub której rodzice wyjechali do krajów Unii Europejskiej w poszukiwaniu lepszej pracy. Z wyżej wymienionych powodów szkoła nasza zdecydowała się zaangażować w projekt Comenius. Jesteśmy przekonani, że dodatkowe zajęcia sportowe i z szeroko rozumianej sztuki zwiększą motywację naszych uczniów do pracy nad sobą w celu poprawy osiąganych rezultatów, przyczynią się do zrozumienia innych kultur, a także ułatwią kontakty personalne pomiędzy młodymi ludźmi.

Partnerstwo obejmie zarówno wyjazdy uczniów do szkół, jak i wyjazdy grona nauczycielskiego do wszystkich krajów. Podczas wyjazdów uczniowie prezentują dorobek artystyczny szkoły wykonując tradycyjne, narodowe tańce oraz śpiewając narodowe piosenki. Przewidywany termin zakończenia projektu - 30.06.2012 r.

Relacja z wizyty roboczej w hiszpańskim Jadraque znajduje się w Aktualnościach - >>> Przejdź >>>

 

Powrót

Administrator strony: Andrzej Jasionowski, e-mail: a.jasionowski@poczta.fm
© Wszelkie prawa zastrzeżone | Małochwiej Duży 2012