Edukcyjne programy profilaktyczne
W roku szkolnym 2022/2023 realizujemy programy profilaktyczne:
Szkolny koordynator: Jolanta Kawęcka
Czyściochowa Akademia to akcja Rossmanna, której celem jest wyrabianie odpowiednich nawyków higienicznych i ich utrwalanie wśród najmłodszych. Materiały są dostosowane do wieku dzieci, zarówno merytorycznie jak i w kontekście długości zajęć. Wszystkie zostały przygotowane we współpracy z metodykami, skonsultowane z lekarzem oraz stomatologiem.
Zajęcia poświęcone są różnym zagadnieniom (m. in. czystości rąk, korzystaniu z toalety, myciu zębów), a te z kolei są połączone z różnymi „świętami”: w październiku mamy Światowy Dzień Mycia Rąk, w listopadzie Światowy Dzień Toalet, w styczniu Wielki Dzień Twórczości z Piany, w lutym Dzień Bez Gluta, w marcu wypada Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, a w kwietniu Dzień Skóry. Te styczniowe, lutowe i kwietniowe zostały ustanowione przez Rossmanna – specjalnie na potrzeby Czyściochowej Akademii
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Szkolny koordynator: Danuta Berbeć
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W trakcie realizacji programu omawiane są zasady bezpiecznej zabawy wraz sytuacjami, które mogą być dla dzieci niebezpieczne. W czasie Programu na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych i pod nadzorem nauczyciela uczniowie uczą się podstawowych zasad ruchu drogowego, schematu udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego reagowania w przypadku zagrożeń.
Trzymaj formę!
Szkolny koordynator: Elżbieta Marczewska-Buk
"Trzymaj Formę!" to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program oparty jest na założeniu, że aktywny styl życia jest zdrowy, przyjemny, łatwo osiągalny i przystępny finansowo dla wszystkich niezależnie od wieku, płci i aktualnej sprawności fizycznej.
Odżywianie się według zbilansowanej diety zarówno pod kątem odżywczym, jak i energetycznym jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Pomaga nam czuć się lepiej i faktycznie zapobiega niektórym poważnym chorobom. Dobrą wiadomością jest to, że możesz jeść zdrowo i nadal cieszyć się Twoim ulubionym jedzeniem. Zdrowy styl życia łączy zbilansowane odżywianie z aktywnym trybem życia.
Bycie aktywnym fizycznie nie oznacza od razu wyczynowego uprawiania sportu. Nie musisz biegać maratonów, startować w wyścigach kolarskich czy bić rekordów sportowych. Aktywnością jest każda forma ruchu – również chodzenie po schodach, spacer czy sprzątanie.Najważniejsze, żeby dążyć do 60 minut aktywności każdego dnia.
Pamiętaj, że im wcześniej zadbasz o dobry wygląd i kondycję, tym łatwiej będzie Ci to kontynuować w przyszłości. Nawet jeśli teraz, tak zwyczajnie po ludzku, po szkole nie chce Ci się już nawet kiwnąć palcem...
Materiały informacyjne:
Bieg po zdrowie
Szkolny koordynator: Teresa Berbeć
Palenie tytoniu jest istotnym zwiastunem wielu chorób cywilizacyjnych, które obniżają jakość życia współczesnych społeczeństw. Dlatego profilaktyka w tym zakresie to jedno z ważniejszych wyzwań współczesności.
Zajęcia w programie realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.
Zachęcamy uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Aktywny udział sprzyja identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywuje do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu. Program jest skierowany także do rodziców lub opiekunów uczniów, gdyż jak wskazują badania naukowe, zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.
Główne cele programu "Bieg po zdrowie" to:
- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
- zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Materiały informacyjne:
Znamię! Znam je?
Szkolny koordynator: Hanna Berbeć
"Znamię! Znam je?" - to kampania prowadzona w ramach Akademii Czerniaka i skierowana do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska. Aby w jeszcze większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym nowotworze, Akademia Czerniaka zainaugurowała program profilaktyczno-edukacyjny „Znamię! Znam je?”
Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Wczesne wykrycie pozwala jednak na całkowite wyleczenie aż w 90% przypadków. Dlatego poprzez czwartą edycję Tygodnia Świadomości Czerniaka chcemy nauczyć Polaków jak prawidłowo badać skórę oraz jak ważna jest profilaktyka – mówi prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.
Ulotka:
(kliknij w obrazki, żeby powiększyć)
Plakat informacyjny:
(kliknij w obrazek, żeby powiększyć)
Zachowaj Trzeźwy Umysł to realizowana od 2002 roku ogólnopolska kampania podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Instytucjami, które realizują program kampanii są gminne lub miejskie komisje rozwiązywania problemów alkoholowych. Celem kampanii jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych, jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.
Wśród działań kampanijnych w roku 2020 organizowane są m.in. konkursy dla dzieci i młodzieży tj.: „Wehikuł czasu”, „Sport to zdrowie – pocztówka dla przyjaciela!”, „Tymek i Tola na ekologicznej ścieżce!”, „Rozwiąż krzyżówkę!”. Sprawdź regulaminy >>>
Szkolni koordynatorzy: Magdalena Bojarczuk, Andrzej Jasionowski
Nasze szkolne plakaty kampanijne: