Meczem pomiędzy dziećmi i rodzicami w czwartkowe popołudnie zakończyliśmy zajęcia piłki nożnej, które odbywały się w roku szkolnym 2023/2024. W czwartkowych cyklicznych zajęciach brali udział młodzi piłkarze w dwóch grupach wiekowych a treningi prowadzone były przez pana Damiana Dobosza. Wzorem roku ubiegłego, na ostatnich zajęciach zmierzyli się uczniowie oraz ich rodzice. Po wspólnej rozgrzewce rozpoczął się mecz, który ze względu na upalną aurę podzielony był na 6 części trwających po 10 minut. Trener Damian połowę czasu gry wspierał drużynę rodziców, natomiast w trakcie drugiej połowy czasu wzmacniał drużynę swoich podopiecznych. Drużynę rodziców na bramce wsparł Andrzej Jasionowski.
Mecz w regulaminowym czasie zakończył się remisem 4:4, również remisem zakończyły się rzuty karne, które strzelali rodzice swoim dzieciom po czym dzieci rewanżowały się tym samym.
Kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach tegorocznych obchodów jubileuszu 160-lecia szkoły był Zjazd Absolwentów, Nauczycieli, Pracowników i Sympatyków Szkoły, który odbył się w sobotę 22 czerwca br. O godz. 16.00 w Kaplicy pw. św. Maksymiliana Kolbe w Małochwieju odprawiona została msza św. w intencji zmarłych absolwentów i pracowników szkoły. Msza koncelebrowana była przez naszego absolwenta ks. Grzegorza Jarmosza. Kolejnym punktem programu było spotkanie w sali gimnastycznej, gdzie uczestnicy wysłuchali koncertu Zespołu „Sami Swoi” z Zastawia Kolonii/Łany a następnie montażu słowno-muzycznego traktującego zarówno o historii szkoły jak i historii naszej miejscowości. Uczestnikom spotkania w popisach muzycznych, wokalnych oraz tanecznych zaprezentowali się zarówno nasi obecni jak i byli już uczniowie szkoły. Filip Banach – uczeń klasy 2 wraz ze swoją partnerką wykonał tańce towarzyskie, Karol Szymański – również uczeń klasy 2 wykonał dwa utwory na akordeonie, zaś pani Ewelina Janowczyk – nasza absolwentka przy akompaniamencie pana Edwarda Kyca – naszego absolwenta i wieloletniego nauczyciela muzyki w naszej szkole wykonała utwór „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Nasz szkolny chór pod kierunkiem pana Krzysztofa Darmochwała wykonał kilka utworów poczynając od Hymnu Juliusza Słowackiego „Bogurodzica, dziewica” poprzez „Legiony” kończąc na utworach współczesnych tj. „Czas nie będzie czekał” zespołu Blue Cafe.
W piątek 21 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2023/2024. Na naszą uroczystość przybyli w komplecie uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy pozostali pracownicy szkoły. W akademii liczny udział wzięli również rodzice. Organ prowadzący reprezentowała Pani Ewelina Janowczyk – kierownik Referatu Oświaty i Obsługi Interesantów Gminy Krasnystaw, która w swoim wystąpieniu podziękowała za pracę w mijającym roku szkolnym oraz życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji. Na uroczystości obecna była siostra dyrektor Dorota Blok z Placówki "Nasz Dom" w Tuligłowach. Po krótkim wstępie przystąpiliśmy do wręczenia nagród i wyróżnień zaczynając od „zerowiaków”, którzy otrzymali dyplomy ukończenia oddziału przedszkolnego.
Pod hasłem „Moje zdrowie – moje prawo” w dniu 14 czerwca w naszej szkole odbył się plenerowy piknik profilaktyczny, który był jednocześnie szkolnym Dniem Dziecka, odłożonym w czasie ze względów organizacyjnych. Motywem przewodnim pikniku był aktywny i sportowy tryb życia oraz zdrowe i prawidłowe odżywianie się. Była to również szansa na współzawodnictwo pomiędzy rówieśnikami zarówno indywidualne jak i zespołowe w ramach integracji grup klasowych. W trakcie trwania pikniku uczniowie wszystkich klas wzięli udział w bloku profilaktycznym, ponadto dzieci z klas najmłodszych bawiły się pod kierunkiem animatorów, a wszyscy chętni uczniowie mieli okazję wyrównać lub pobić istniejące sportowe rekordy szkoły.
12 czerwca uczniowie klas 1-4 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyli w wycieczce do Magicznych Ogrodów. Teren ten został zbudowany z myślą o najmłodszych w oparciu o historię o odwiecznej walce dobra ze złem. Kiedy przekroczyliśmy bramę wejścia, zobaczyliśmy świat magii i baśni. Animator opowiadał nam o niezwykłych istotach zamieszkujących ten baśniowy świat- Krasnoludy, Mordole, Wróżki. Wysłuchaliśmy opowieści najstarszego mieszkańca tej krainy- Skrzata Kronikarza. Dowiedzieliśmy się, że ten barwny i niezwykły świat, ma też i swoją mroczną, tajemniczą stronę. W podróży po magicznych ogrodach podziwialiśmy piękne kwiaty, mijaliśmy mruczące drzewa, mosty w koronach drzew, Rabankową Łąkę. Zwiedziliśmy zamek Wróżek, Marchewkowe Pole, na którym rosły marchewki większe od ludzi. Dotarliśmy też do Grodu Krasnoludów.
Nasza szkoła corocznie bierze udział w różnorodnych akcjach, które mają na celu kształtowanie postaw szacunku do przyrody, wdrażania kultury ekologicznej, poszanowania środowiska naturalnego i utrzymywanie go w należytej czystości oraz przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska. We wtorek 11 czerwca wzięliśmy udział w akcji sprzątania najbliższej okolicy szkoły zorganizowanej przez Gminę Krasnystaw w ramach obchodów „Dnia Ziemi”. Uczniowie w ramach akcji posprzątali zarówno najbliższą okolicę szkoły, ale również odwiedzili miejsca o znaczeniu ogólnodostępnym tj. pobocza czy przydrożne rowy.
„Czyściochowa Akademia” to akcja Rossmanna, której celem jest wyrabianie odpowiednich nawyków higienicznych i ich utrwalanie wśród najmłodszych. Materiały są dostosowane do wieku dzieci, zarówno merytorycznie jak i w kontekście długości zajęć. Wszystkie zostały przygotowane we współpracy z metodykami, skonsultowane z lekarzem oraz stomatologiem. Zajęcia poświęcone są różnym zagadnieniom (m. in. czystości rąk, korzystaniu z toalety, myciu zębów), a te z kolei są połączone z różnymi „świętami”, m.in.: w październiku mamy Światowy Dzień Mycia Rąk, w listopadzie Światowy Dzień Toalet, w styczniu Wielki Dzień Twórczości z Piany, w lutym Dzień Bez Gluta, w marcu wypada Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, a w kwietniu Dzień Skóry.
W dniach 3-4 czerwca w Siennicy Nadolnej odbyły się zawody sportowe w ramach gminnego dnia sportu. W poniedziałek rywalizowali uczniowie klas 4-6, natomiast we wtorek uczniowie klas 7-8. W ramach zawodów odbyły się biegi sztafetowe, turniej piłki nożnej oraz piłki siatkowej. Wyniki naszych uczniów:
Uczniowie klasy 2 zakończyli realizację XVI edycji Programu Edukacyjnego pod nazwą „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach programu uczyli się zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, zasad segregacji odpadów i recyklingu, tego skąd biorą się zmiany klimatyczne, aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą, stosowania trybu eko w sprzętach domowych, magazynowania deszczówki, niewyrzucania jedzenia, wyłączania nieużywanych urządzeń z gniazdka, wybierania pojazdów, które nie zanieczyszczają środowiska. W bieżącym roku szkolnym uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni Danuty Berbeć zrealizowali cztery scenariusze lekcji:
W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Akademia Bezpiecznego Puchatka". Jest to program edukacyjny w zakresie bezpieczeństwa, skierowany do uczniów klas pierwszych. Głównym jego celem jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Został on opracowany przez psychologów, metodyków i ekspertów od efektywnego uczenia się oraz zatwierdzony przez Policję. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, w szkole, na drodze oraz w Internecie. Uczy odpowiedniego zachowania się w sytuacjach niecodziennych i trudnych dla dzieci. Podczas realizacji programu poruszane były następujące tematy:
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w 2. edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Angielski jest fun-tastyczny”. Projektem objęte były dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy 1-4 a warunkiem ukończenia było wykonanie co najmniej 6 z proponowanych 38 zadań oraz udokumentowanie pracy w relacji fotograficznej lub video na stronie projektu.
Oto skrót wybranych i zrealizowanych przez nas zadań:
Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców i opiekunów. W naszej szkole również postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też we wtorek 28 maja tuż po ceremonii otwarcia placu zabaw, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Część artystyczną rozpoczął występ taneczny a następnie rodzice wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3. Po występach dzieci wręczyły rodzicom i opiekunom drobne upominki, zaś całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek. Na uroczystości obecny był pan Wojciech Kowalczyk – Wójt Gminy Krasnystaw, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie takich spotkań dla umacniania więzi rodzinnych.
We wtorek 28 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość otwarcia placu zabaw, który powstał dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Modernizacja placu możliwa była dzięki środkom pozyskanym w ramach programu „Dostępna przestrzeń Publiczna”. W ramach modernizacji powiększony został obszar placu, wymieniono powierzchnię bezpieczną a do istniejącego zestawu zabawowego dodano nowe urządzenia tj. huśtawki, karuzelę tarczową, czworobok wspinaczkowy oraz bujaki. W najbliższym otoczeniu placu zainstalowano 4 ławki, parking na rowery oraz pojemniki segregacji śmieci. Plac dostosowany jest do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Całość inwestycji to kwota 189 551,36 zł, z czego 151 641,08 zł stanowią środki z PFRON, pozostała zaś kwota to wkład własny Gminy Krasnystaw. Prace wykonała firma SAFEPLACE, która wybrana została w wyniku przeprowadzonego przetargu.
28 maja uczniowie klasy V i VI oraz Patrycja z klasy VIII i Majka, Karol, Mateusz z klasy VII uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Kazimierza Dolnego, urokliwego miasteczka położonego nad Wisłą. Kazimierz jest niewielkim miastem o ciekawym ukształtowaniu terenu. Liczne wzniesienia i wąwozy dodają uroku temu miejscu, ale też wymagają wysiłku fizycznego od zwiedzających. Na wstępie przewodnik zaprowadził nas do ruin zamku. Poznaliśmy jego historię oraz legendy z nim związane. Kilku chłopców pozwoliło się zakuć w dyby znajdujące się na dziedzińcu budowli. Na wzgórzu poniżej ruin zamku znajduje się kościół, w którym są najstarsze w Polsce zachowane w całości organy.
Współpracujemy z: