Szkoła Podstawowa
im. Juliusza Słowackiego
w Małochwieju Dużym

Dzisiaj jest piątek, 22 września 2023 roku.


23 Sie

13 sierpnia 2022 r. zmarła w Warszawie prof. dr hab. Alina Kowalczykowa (1936–2022), wybitna badaczka literatury romantycznej i okresu dwudziestolecia międzywojennego, autorka licznych publikacji naukowych z dziedziny humanistyki, członkini Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Instytutu Badań Literackich PAN. Zawodowo związana była najdłużej z Instytutem Badań Literackich PAN, w którym pracowała od 1957 roku. W latach 1973–1982 wykładała na uczelni w Kielcach, zwolniona z pracy z powodów politycznych w stanie wojennym. Przez piętnaście lat, od 1982 do 1997 roku, była wykładowczynią Uniwersytetu Łódzkiego, prowadząc zajęcia z literatury polskiej XIX i XX wieku, kolportując prasę niezależną, organizując w swoim warszawskim mieszkaniu spotkania dla studentów z wybitnymi artystami i badaczami.

Więcej
24 Cze

W piątek podsumowaliśmy mijający rok szkolny 2021/2022. Rok trudny, pełny dynamicznych zmian w organizacji pracy szkoły ze względu na pandemię koronawirusa oraz przybycie uczniów z Ukrainy. Ten rok szkolny wymagał od nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły oraz rodziców dodatkowych obowiązków, zajęć i czynności, a wszystko po to abyśmy mogli wspólnie zachować ciągłość cyklu edukacyjnego. Tym bardziej w piątkowy poranek cieszył widok sali gimnastycznej pełnej członków społeczności szkolnej, którzy współtworzyli kończący się rok szkolny. Na uroczystości gościliśmy panią Ewelinę Janowczyk - kierownika Referatu Oświaty i Obsługi Interesantów Gminy Krasnystaw reprezentującą nasz organ prowadzący. W swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim nauczycielom za ciężką i sumienną pracę dydaktyczną oraz wzorową opiekę nad wychowankami.

Więcej
23 Cze

14 czerwca w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się podsumowanie XIX edycji konkursu „Legendy ziemi krasnostawskiej”. W konkursie mogli wziąć udział tylko uczniowie klas IV. Ich zadaniem było wykonanie pracy w wybranej kategorii: literackiej lub plastycznej. W kategorii literackiej zadanie konkursowe polegało na napisaniu legendy związanej z miejscowością powiatu krasnostawskiego. Natomiast w kategorii plastycznej należało zilustrować legendę dotyczącą powiatu krasnostawskiego. W kategorii literackiej wyróżniona została praca Janka Kyca nosząca tytuł „Legenda o Tuligłowach”. Każdy może ją przeczytać, gdyż nagrodzone prace zostały opublikowane w broszurze, którą otrzymali wszyscy autorzy oraz ich opiekunowie. Serdeczne gratulacje dla Janka.

Więcej
21 Cze

Zdrowie psychiczne i fizyczne jest ważne dla każdego, dlatego istotne jest, abyśmy potrafili o nie dbać. Ważne jest, aby ćwiczyć i uczyć się rozpoznawać swoje emocje. Uświadomienie sobie, co czujemy, jest pierwszym krokiem do radzenia sobie z nimi. Jeśli potrzebujemy pomocy w radzeniu sobie z uczuciami, zawsze powinniśmy porozmawiać z zaufaną osobą dorosłą. Pani Magdalena Bojarczuk - pedagog szkolny wraz z wychowawczynią klasy drugiej przeprowadziły cykl lekcji, podczas których, zapoznały uczniów z podstawowymi informacjami na temat zdrowia i samopoczucia psychicznego. Dwa plakaty, jeden z narysowaną smutną buzią, a drugi- z wesołą pomogły dzieciom rozróżnić ich emocje na przyjemne i nieprzyjemne. Uczniowie poznali konstruktywne i destruktywne sposoby radzenia sobie z emocjami. Poznanie pomocnych sposobów dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne oraz kultywowanie dobrego samopoczucia to cenne lekcje, które zostaną z nimi na dłużej.

Więcej
15 Cze

13 czerwca uczniowie najstarszych klas wzięli udział w jednodniowej wycieczce. Zwiedzili zamek Krzyżtopór w Ujeździe oraz najważniejsze zabytki Sandomierza. Swoje wrażenia opisali w formie sprawozdań: "Dnia 13 VI 2022 roku o godzinie 8:00 pojechaliśmy do zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. Podróż minęła sprawnie, dotarliśmy na miejsce o godzinie 11:30. Po zamku oprowadzała nas pani przewodnik. Opowiedziała nam historię tego miejsca i zaprezentowała legendę zamku. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się, że nazywany jest kalendarzowym zamkiem ze względu na cztery wieże, dwanaście sal, pięćdziesiąt dwa pokoje, trzysta sześćdziesiąt pięć okien oraz, że cały zamek to rok. Pierwszym właścicielem budowli był Krzysztof Ossoliński, który nacieszył się zamkiem tylko rok, gdyż niespodziewanie zmarł. Zamek był przekazywany następnym pokoleniom Ossolińskich. O 13.00 wyjechaliśmy do Sandomierza. Na początku mieliśmy czas wolny, aby kupić pamiątki.

Więcej
15 Cze

W dniach 14 i 15 czerwca uczniowie klas 0-III wybrali się na wycieczkę do sali zabaw „WIKTORIA Blue” w Krasnymstawie. Na dzieci czekało wiele atrakcji: labirynt z przeszkodami, trampoliny, zjeżdżalnie, basen z kulkami i karuzela. Wizyta w sali zabawpozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną, ale także stanowiła doskonałą okazję do rozładowania dziecięcej energii i co najważniejsze – radosnej zabawy. Szalona zabawa w tunelach, na zjeżdżalniach i w basenach z kolorowymi piłkami minęła bardzo szybko, a nawet - za szybko. Po zabawie odbył się poczęstunek, który dodatkowo uprzyjemnił miło spędzone chwile.

Więcej
13 Cze

Natura jest wszędzie wokół nas. Otacza nas i zachwyca. Niestety rozwój cywilizacji i wynikające z tego zanieczyszczenia środowiska, negatywnie wpływają na kondycję natury. Dlatego już dziś musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ten negatywny wpływ ograniczyć. Uczniowie klasy 2 wzięli udział w XIV edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury, który poświęcony był właśnie tematyce ekologicznej. Jego celem była proekologiczna edukacja dzieci, zachęcenie ich do ruchu już od najmłodszych lat. Podczas zajęć tematycznych, zawierających się w siedmiu scenariuszach, nauczyły się jak troszczyć się o środowisko naturalne, poznały zasady ekologii, dowiedziały się dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznały korzyści płynące z ruchu.

Więcej
13 Cze

27 maja 2022 r. w sali gimnastycznej II LO w Krasnymstawie odbyła się gala finałowa XX Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną”. Uczestników powitała pani Anna Antyga – dyrektor II LO. Naszą szkołę reprezentowali: pan Andrzej Jasionowski – dyrektor szkoły, pani Teresa Berbeć – opiekunka szkolnego koła filmowego oraz uczniowie: Ada Berbeć i Adrian Barański – uczestnicy konkursu. Ponieważ była to gala jubileuszowa, pani Anna Antyga w swym przemówieniu nawiązała do początków MDKF-u, wymieniła najważniejsze przedsięwzięcia filmowe i podziękowała pani Ewie Magdziarz za pracę na rzecz edukacji filmowej w II LO, za realizację wielu projektów o charakterze powiatowym i ogólnokrajowym. Podziękowano również nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu filmowego i propagujących edukację filmową w naszym powiecie.

Więcej
05 Cze

Dwie uczennice naszej szkoły Zuzanna Grudzińska i Maja Marucha (obie z klasy 3) zostały medalistkami Mistrzostw Gór Świętokrzyskich o Puchar Polski w Taekwondo Olimpijskim – Baba Jaga Cup 2022, które 5 czerwca odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych i walkach. W „walkach” Zuzanna zdobyła srebrny medal, natomiast Maja medal brązowy. Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sportowych sukcesów.

Więcej
03 Cze

W piątek 3 czerwca po raz ostatni w tym roku szkolnym przekazaliśmy zakrętki na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie. Cel jaki nam przyświeca podczas „Zakręconej akcji” to „Zamień śmieci w radość chorych dzieci”. Zbierając zakrętki pomagamy spełniać marzenia podopiecznym Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie. Hospicjum od 1997 roku obejmuje opieką dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Co dzieje się z zakrętkami po przekazaniu ich dla Hospicjum można obejrzeć w poniższym linku na stronie stowarzyszenia:

Więcej
03 Cze

W piątek 3 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim forum młodzieży pod nazwą Digital Youth Forum, które odbyło się w sali konferencyjnej Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Szkoła nasza została wybrana do udziału obok 15-tu innych szkół z terenu całej Polski, dzięki czemu mogliśmy wziąć udział w spotkaniu na żywo. Wydarzenia poświęcone było edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu oraz nowych technologii. W trakcie sześciogodzinnego spotkania odbyło się 10 paneli tematycznych oraz koncert Carli Fernandes. Pierwszym prelegentem był Szymon Jarząbek – autor zdjęć do filmów krótkometrażowych, teledysków oraz filmów dokumentalnych, który przybliżył młodzieży kulisy swojej pracy i możliwościach jakie daje smartfon. Następnie wystąpiła 16-letnia Kira Sukhoboichenko, założycielka Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków, pomysłodawca Święta – Międzynarodowego Dnia Plecaka i koordynatorka akcji „Nastolatki Nastolatkom”. Kira opowiedziała o swojej społecznej działalności, występach i swoim zaangażowaniu w liczne akcje.

Więcej
02 Cze

Nauczenie małego dziecka właściwej dbałości o higienę jamy ustnej jest inwestycją w jego zdrowie, która będzie przynosić korzyści przez całe życie.Zadbane zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale także oznaka zdrowia i sprawności organizmu. Mając świadomość jak zdrowie naszych zębów wpływa na nasze codzienne życiew grupie przedszkolnej zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne, których głównym celem było rozwijanie wiedzy i umiejętności dbania o zdrowie zębów.W trakcie zajęć przedszkolaki zdobywały wiedzę na temat właściwych metod mycia zębów, a także poznały sposoby zachowania ich w czystości.Odpowiednie dbanie o zęby czy jamę ustną to nie tylko ich właściwe szczotkowanie, ale również dieta, zatem dowiedziały się jakie produkty spożywcze mają negatywny wpływ na stan naszych zębów, a które mają znaczenie pozytywne. Dowiedziały się jak dbać o zęby, by uniknąć próchnicy.

Więcej
01 Cze

W środę 1 czerwca w naszej szkole zorganizowany został piknik w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. Impreza miała charakter profilaktyczny i przebiegła pod hasłem „Bezpieczne Wakacje”. Uczniowie klas 0-3 wspólnie z policjantami z Powiatowej Komendy Policji w Krasnymstawie wzięli udział w akcji „Kierowco zwolnij”, chcąc przypomnieć kierowcom o ograniczeniu prędkości jakie obowiązuje w okolicach szkoły. Dzieci wspólnie z policjantami mierzyli prędkość, trzeźwość oraz wręczali kierowcom pamiątkowe breloczki. Tuż po akcji z policjantami „drogówki” na nasz piknik przyjechali policjanci z psem tropiącym. Pokazali uczniom wyszkolenie owczarka belgijskiego, podstawowe komendy, a następnie zapoznali uczniów z podstawowymi zasadami, jakimi powinni się kierować podczas niespodziewanego spotkania z agresywnym psem.

Więcej
01 Cze

16 maja rozstrzygnęliśmy Szkolny Konkurs Czytelniczy zorganizowany przez panią Hannę Berbeć - opiekuna szkolnej biblioteki. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie klas 2-3 wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem: "Obrazy książką malowane", ich zadaniem było wykonanie pracy plastycznej na zajęiach szkolnych, ilustrującej przygody bohaterów ulubionej lektury. Uczniowie klas 4-6 mogli wziąć udział w konkursie wiedzowym pod hasłem: "Czytam, bo chcę zrozumieć siebie i innych", a ich zdaniem było rozwiązanie testu, zawierającego różnorodne zadania, związane z treścią wybranych książek. Ucniowie klas 7-8 mieli szansę wziąć udział w konkursie wiedzowym pod hasłem: "Szkolny Mistrz Lektur". Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość lektur obowiązkowych dla kl. 7-8.

Więcej

Realizujemy:

Współpracujemy z: