11 października uczniowie klas V–VIII uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Czarnolasu i Dęblina. Jako pierwsze zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Wzbogacili tam swoją wiedzę na temat wybitnego polskiego poety oraz epoki, w której tworzył. W kolejnych salach znajdowały się meble z okresu renesansu, obrazy, ceramika oraz współczesne gobeliny. Na ścianach zostały pięknie wykaligrafowane wybrane fragmenty dzieł Jana Kochanowskiego – również tych, które uczniowie omawiają na lekcjach języka polskiego.
Następnym punktem wycieczki było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych. Zebrane tam eksponaty - sztandary, odznaczenia, mundury, dokumenty i archiwalia a także liczne prezentacje multimedialne - szczególnie zainteresowały chłopców. Na świeżym powietrzu zgromadzono eksponaty wielkogabarytowe, w tym samoloty, helikoptery i artylerię przeciwlotniczą. Muzeum powstało w 2011 roku na bazie kolekcji lotniczej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.
Ważnymi celami wycieczki było: uczenie szacunku do tradycji i dziedzictwa narodowego, kształcenie właściwych postaw w różnych miejscach kultury, a także rozwijanie właściwych relacji interpersonalnych. Być może ktoś spośród uczestników wycieczki zapragnie zostać poetą na miarę Jana z Czarnolasu albo pilotem samolotów odrzutowych. Powodzenia w realizacji marzeń!
Teresa Berbeć - nauczycielka j. polskiego, organizator wycieczki