Szkoła Podstawowa
im. Juliusza Słowackiego
w Małochwieju Dużym

Dzisiaj jest poniedziałek, 15 lipca 2024 roku.


Zjazd Absolwentów, Nauczycieli, Pracowników i Sympatyków Szkoły z okazji jubileuszu 160-lecia

on 22 czerwiec 2024

Kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach tegorocznych obchodów jubileuszu 160-lecia szkoły był Zjazd Absolwentów, Nauczycieli, Pracowników i Sympatyków Szkoły, który odbył się w sobotę 22 czerwca br. O godz. 16.00 w Kaplicy pw. św. Maksymiliana Kolbe w Małochwieju odprawiona została msza św. w intencji zmarłych absolwentów i pracowników szkoły. Msza koncelebrowana była przez naszego absolwenta ks. Grzegorza Jarmosza. Kolejnym punktem programu było spotkanie w sali gimnastycznej, gdzie uczestnicy wysłuchali koncertu Zespołu „Sami Swoi” z Zastawia Kolonii/Łany a następnie montażu słowno-muzycznego traktującego zarówno o historii szkoły jak i historii naszej miejscowości. Uczestnikom spotkania w popisach muzycznych, wokalnych oraz tanecznych zaprezentowali się zarówno nasi obecni jak i byli już uczniowie szkoły. Filip Banach – uczeń klasy 2 wraz ze swoją partnerką wykonał tańce towarzyskie, Karol Szymański – również uczeń klasy 2 wykonał dwa utwory na akordeonie, zaś pani Ewelina Janowczyk – nasza absolwentka przy akompaniamencie pana Edwarda Kyca – naszego absolwenta i wieloletniego nauczyciela muzyki w naszej szkole wykonała utwór „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Nasz szkolny chór pod kierunkiem pana Krzysztofa Darmochwała wykonał kilka utworów poczynając od Hymnu Juliusza Słowackiego „Bogurodzica, dziewica” poprzez „Legiony” kończąc na utworach współczesnych tj. „Czas nie będzie czekał” zespołu Blue Cafe.

W sali gimnastycznej przygotowana była wystawa dawnych kronik szkolnych, najstarszych dzienników z początków XX wieku (najstarszy katalog klasowy będący w posiadaniu szkoły pochodzi z 1916 roku), pamiątek szkolnych i rodzinnych oraz starych zdjęć. Były również okolicznościowe gadżety, które na pamiątkę spotkania mogły nabyć wszystkie chętne osoby. Zaprezentowane zostały obrazy „starego” i aktualnego budynku szkoły wykonane i przekazane dla szkoły przez naszą absolwentkę panią Agnieszkę Wronę (Berbeć).
Na spotkaniu obecny był Wojciech Kowalczyk – wójt Gminy Krasnystaw, pani Krystyna Sawicka – była wizytatorka Delegatury Chełm Lubelskiego Kuratorium Oświaty przez wiele lat współpracująca z naszą szkołą. W naszym wydarzeniu uczestniczyła również pani Anna Rapa – była wieloletnia specjalistka ds. oświaty Gminy Krasnystaw, była z nami pani Beata Hartanowicz, która obecnie zajmuje się sprawami oświatowymi w Gminie Krasnystaw. Nasze zaproszenie przyjął również pan Wiesław Bojarczuk, który pełnił funkcję dyrektora naszej szkoły w latach 1991 – 2017. Na tegoroczny zjazd przybyli Adam i Ewa Felaurowie - wnukowie kierowniczki szkoły w latach 1950 – 1957 pani Teresy Felauer. Adam i Ewa wraz ze swoją mamą przyjechali z podłódzkiej miejscowości Moszczenica.
W części otwartej głos zabrał pan Wojciech Kowalczyk, a następnie pani Maria Kowalczyk wraz z panią Bożeną Lipińska i Jadwigą Nowicką reprezentujące Stowarzyszenie Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinnego Gniazdo”, które przekazały szkole upominek wraz z listem gratulacyjnym. Utwór „Młodym być” w sposób brawurowy wykonał a cappella pan Zenon Kaźmierczak, który na okoliczność zjazdu wykonał i przekazał szkole przepiękny dębowy kwietnik.
Na zakończenie spotkania głos zabrała pani profesor Beata Wożakowska-Kapłon, która wraz z rodziną przyjechała na naszą uroczystość z Kielc. Pani Beata opowiedziała kilka ciepłych słów o swoim tacie a naszym absolwencie panu Zygmuncie Wożakowskim, który tak bardzo chciał uczestniczyć w naszym tegorocznym zjeździe, niestety 28 kwietnia niespodziewanie zmarł. Od córki ś.p. pana Zygmunta otrzymaliśmy kilka egzemplarzy dwóch pozycji książkowych. Pierwsza z nich to „Wspomnienia własne kanoniera Zygmunta Oleszczuka” opowiadająca o jego życiu w czasie II wojny światowej, druga zaś pt.: „Z uśmiechem przez życie…” opisująca biografię pana Zygmunta w czasach już powojennych.
Po spotkaniu w sali gimnastycznej w remizie OSP w Małochwieju Dużym rozpoczął się wielki jubileuszowy bal, w którym wzięło udział ponad 70 osób.
Dziękuję wszystkim osobom, które w sposób szczególny zaangażowały się w organizację tego wydarzenia.Andrzej JasionowskiFragmenty uroczystości w sali gimnastycznej: Przejdź do filmiku


Realizujemy:

Współpracujemy z: