W piątek 10 listopada w naszej szkole odbyły się Gminne Obchody 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęliśmy o godz. 9.30 uroczystością odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej płyty informacyjnej przy Pomniku Żołnierzy Kampanii Wrześniowej w Zastawiu Kolonii. Uroczystość była podsumowaniem projektu zrealizowanego przez nasz UKS „Victoria” w ramach VI edycji programu „Czuwamy! Pamiętmy!”, którego Darczyńcą jest Fundacja ORLEN. Uroczystość odbyła się w asyście druhów z OSP Małochwiej Duży, członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz pocztów sztandarowych: szkoły, Gminy Krasnystaw i OSP Małochwiej Duży. Przecięcia wstęgi dokonali: Bolesław Gzik – Wicewojewoda Lubelski, Andrzej Leńczuk – Starosta Krasnostawski oraz Edyta Gajowiak-Powroźnik – Wójt Gminy Krasnystaw. Pamiątkowa płyta została poświęcona przez ks. Jarosława Wójcika – proboszcza Parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, po czym delegacje złożyły kwiaty i wieńce przy odnowionym pomniku. W uroczystości uczestniczył pan Stefan Ciechan, syn Józefa Ciechana – autora pomnika.
Drugą część obchodów stanowiła uroczysta akademia, która odbyła się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Uczniowie pod kierunkiem pani Hanny Berbeć przybliżyli wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz wydarzenia, które upamiętnia pomnik w Zastawiu Kolonii. Część słowna przeplatana była pieśniami patriotycznymi przy akompaniamencie pana Krzysztofa Darmochwała.
W bloku przemówień głos zabrali: pan Bolesław Gzik – wicewojewoda lubelski, pani Edyta Gajowiak-Powroźnik – wójt Gminy Krasnystaw, pan Janusz Korneluk – wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie – Delegatury Chełm oraz pani Maria Kowalczyk – prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne Gniazdo”, która w imieniu Zarządu Stowarzyszenia wręczyła list gratulacyjny zaadresowany do społeczności szkolnej, w którym wyraziła podziękowania i gratulacje za poszukiwanie i ukazywanie bogactwa form i metod pracy wychowawczej w dziedzinie kultywowania tradycji historycznych i szerzeniu wartości patriotycznych wśród społeczności lokalnej wsi Małochwiej.
Po zakończeniu akademii uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ekspozycją zdjęć dokumentujących kolejne etapy prac renowacyjnych oraz archiwalne zdjęcia pomnika.
Na akademii obecne były władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, organ nadzoru pedagogicznego, dyrektorzy gminnych instytucji i placówek oświatowych, sołtysi wsi, przedstawiciele organizacji lokalnych działających, rodzice, grono pedagogiczne, absolwenci oraz dzieci i młodzież szkolna.
Składam serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom szkoły, którzy włączyli się w organizację dzisiejszych uroczystości. Dziękuję uczniom za godne reprezentowanie szkoły w trakcie akademii, dziękuję członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich w Małochwieju Dużym, Małochwieju Małym oraz „Sami Swoi” w Zastawiu Kolonii / Łany za przygotowanie poczęstunku dla zaproszonych gości.
Dziękuję druhom z OSP Małochwiej Duży za wystawienie wart przy pomniku, przeprowadzenie ceremoniału oraz wszelką pomoc w organizacji naszego przedsięwzięcia.
Serdeczne podziękowania składamy właścicielom firmy „Nierdzewni” z Małochwieja Małego za wsparcie, życzliwość oraz wszelką pomoc w realizacji naszego projektu.
Andrzej Jasionowski
Fragment uroczystości: