Szkoła Podstawowa
im. Juliusza Słowackiego
w Małochwieju Dużym

Dzisiaj jest sobota, 22 stycznia 2022 roku.


12 Sty

22 grudnia rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Tradycyjna Ozdoba Bożonarodzeniowa” organizowany przez Gminne Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej. Spośród 75 nadesłanych prac, jury konkursu w trzech kategoriach wiekowych przyznało łącznie 25 nagród i 10 wyróżnień. Wśród nagrodzonych za świąteczne kartki w najmłodszej grupie wiekowej znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

Więcej
28 Gru

Wieloletnią, bo już prawie 160-letnią tradycją naszej szkoły jest aktywne angażowanie się rodziców w jej życie. W mijającym 2021 roku rodzice w sposób szczególny włączyli się do pracy na rzecz szkoły głównie ze względu na prace porządkowe połączone z malowaniem wnętrza szkoły po zakończonej termomodernizacji. Rodziców, którzy włączyli się w prace wymieniliśmy i złożyliśmy podziękowania w artykule: Termomodernizacja szkoły oficjalnie zakończona
Rodzice uczestniczą w życiu naszej szkoły w różnych formach, za co chciałbym serdecznie podziękować w niniejszym artykule.

Więcej
10 Gru

W naszej szkole bardzo duży nacisk kładziemy na zagadnienia profilaktyki uzależnień. Problem uzależnień rozpoczyna się czasami już we wczesnych latach szkolnych. Bardzo często przyczyną sięgania po alkohol, papierosy czy narkotyki, jest przeżywanie przez młodzież osobistych problemów. Także presja grupy rówieśniczej jest motywem sięgania po tego typu środki, bowiem przyjmowanie danej substancji niejednokrotnie jest przepustką dającą możliwość uczestniczenia w danej grupie, zapewnienie dobrej zabawy. My jako nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy jesteśmy przekonani, że zajęcia sportowe wspierają rozwój dzieci i młodzieży, mają również pozytywny wpływ na cechy indywidualne, rozwój ich zdolności, umiejętności oraz przekonań. Dają możliwość przeżywania pozytywnych emocji i uczą metod rozładowania emocjonalnego.

Więcej
06 Gru

6 grudnia naszą szkołę odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał torbę, a w niej prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ – niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Dzieci śpiewały Mikołajowi piosenki oraz recytowały wierszyki. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami. Dzieci z błyskiem w oku odbierały swoje upominki obiecując, że przez cały rok będą grzeczne. Mikołaj odwiedził nie tylko dzieci ale też wszystkich pracowników szkoły, którzy również zasłużyli na prezenty. Ten mikołajkowy dzień upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.

Więcej
06 Gru

6 grudnia to dla dzieci najbardziej wyczekiwany dzień w roku. Nie mogąc się doczekać Mikołaja uczniowie już kilka dni wcześniej śpiewali piosenki i wykonali jego podobiznę z papieru. Gdy tylko wszedł do sali, na buziach uczniów pojawiły się uśmiechy i radość. Po zapewnieniach, że będą grzeczni w domu i w szkole, Mikołaj obdarował ich prezentami. Na pamiątkę zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Dzieci pożegnały Go i zaczęły rozpakowywać prezenty.

Więcej
30 Lis

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od dawna w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej, w wigilię św. Katarzyny. Klasowe andrzejki były wspaniałą okazją do dobrej zabawy. Najpierw uczniowie obejrzeli filmik, dzięki któremu dowiedzieli się czym są andrzejki i jakie tradycje są związane z tym magicznym dniem. Przyszłość była przepowiadana na wiele sposobów. Było przekłuwanie serc z imionami przyszłych sympatii, ustawianie butów, odkrywanie kubeczków i sprawdzanie ich zawartości, rzucanie kostkami do gry, odsłanianie obrazków zwierząt czy też losowanie numerków. Wszyscy dowiedzieli się co ich czeka w najbliższej przyszłości (dalekie podróże, słodkie chwile itp.), jaki zawód wybiorą czy jaki będą mieć charakter. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.

Więcej
30 Lis

Andrzejki w są jednym z najbardziej wyczekiwanych dni w roku szkolnym. To właśnie w ten dzień dzieci mogą poczuć się jak postać ze swojej ulubionej bajki, mogą zostać księżniczką, superbohaterem, czymkolwiek tylko sobie wymarzą. To właśnie w ten dzień, w którym rozgrywają się niecodzienne gry i zabawy, wróżby, czary oraz przepowiednie. Bez wątpienia jest to dzień wielu przeżyć i emocji, który na długo zostaje w pamięci najmłodszych.

Więcej
30 Lis

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne Andrzejki to ludowa tradycja wróżb pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie.Dla przedszkolaków była to także okazja do świetnej zabawy. W ramach tego spotkania przeprowadzono wiele różnorodnych wróżb. Każdy przedszkolak mógł poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło kłucia serca z imionami czy też rzucania kostką. Inną atrakcją andrzejkowego spotkania było wróżenie za pomocą czarodziejskiej butelki. Dzieci z niecierpliwością czekały aż butelka się zatrzyma i wskaże to, co ma się wydarzyć w najbliższej przyszłości, być może: niespodziewany wyjazd, niespodzianka czy też nowa przyjaźń. Kolejną wróżbą było losowanie gwiazdki z liczbą - każde dziecko po jej wylosowaniu słuchało przestrogi na przyszłość.

Więcej
29 Lis

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” realizowana przez Instytut Książki jest dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Promuje czytanie dzieciom książek przez rodziców, dziadków i opiekunów. Klasa 1 rozpoczęła realizację tej kampanii społecznej 17 listopada. Każde dziecko otrzymało egzemplarz poradnika dla rodzica "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" oraz książkę "Pierwsze abecadło". Do realizacji kampanii włącza się również nauczyciel klasy pierwszej poprzez czytanie dzieciom tekstów, zadawanie pytań w celu rozwijania wypowiedzi oraz zasobu słownictwa. Zadaniem uczniów jest uważne słuchanie, odpowiedzi na pytania, szukanie przesłania zawartego w treści tekstu, wyciąganie wniosków, czy odgrywanie scenek poprzez wcielanie się w role bohaterów.

Więcej
26 Lis

Pierwsza pomoc jest bardzo ważna w codziennym życiu każdego człowieka i należy jej uczyć od jak najmłodszych lat. Każde dziecko musi wiedzieć, w jaki sposób zachować się w chwili zagrożenia życia lub zdrowia. Właśnie w piątek 26 listopada przedszkolaki przeszły szkolenie z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, a mianowicie poznały numer alarmowy 112, uczyły się oceny sytuacji i wzywania pomocy, co wcale nie było takie proste…
Dowiedziały się również, jak należy postępować z poszkodowanym oraz jaka jest bezpieczna pozycja dla takiej osoby. Ćwiczyły technikę układania rąk do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz próbowały ucisków RKO. Z pewnością najmłodsi wiedzą do kogo zwrócić się o pomoc w razie realnego zagrożenia.

Więcej
25 Lis

W listopadzie klasa pierwsza realizowała zajęcia metodą projektu „ W krainie baśni Hansa Christiana Andersena”. Założeniem projektu było zapoznanie uczniów z twórczością H. Ch. Andersena, rozbudzenie zainteresowań baśniami jego autorstwa, rozwijanie wyobraźni u dzieci, nabywania umiejętności koncentracji uwagi, inwencji twórczej, kształcenia ruchu scenicznego, aktywnej komunikacji, integracji z grupą oraz popularyzacji czytelnictwa. Zajęcia wzbudziły wielkie zainteresowanie, gdyż uczniowie mogli doświadczać poprzez wcielanie się w odgrywane role, możliwość doboru strojów z epoki,działanie praktyczne – budowa zamku, układanie historyjki obrazkowej, opowiadanie, ruch sceniczny przy dźwiękach muzyki dworskiej, czy odbycie wycieczki wirtualnej po salach muzeum w Odessie.

Więcej
23 Lis

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Powstał on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą "World Hello Day". W Polsce święto obchodzone jest jako "Światowy Dzień Życzliwości". Z tej okazji w naszej szkole we wtorek 23 listopada zorganizowaliśmy nasz Szkolny Dzień Życzliwości. Celem akcji była promocja życzliwych postaw i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Powinniśmy pamiętać o tym, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka sprawiają, że to, co robimy daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. W ramach tej akcji zrealizowanych zostało wiele działań. Dominującym w tym dniu kolorem był żółty, czyli kolor życzliwości. Już w czasie pierwszej godziny lekcyjnej uczniowie otrzymali „Ordery Życzliwości” oraz cytaty związane z hasłem: „życzliwość”.

Więcej
22 Lis

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Pluszowy miś przez lata był także bohaterem wielu bajek i filmów dla dzieci. Zdecydowanie do najpopularniejszych należy Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Coralgol czy zwariowany miś „Yogi”. W każdym przypadku pluszowa postać jest pozytywna i dostarcza oglądającemu wiele uśmiechu. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 dzieci nie przynosiły do szkoły maskotek swoich ulubionych misiów. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

Więcej
16 Lis

We wtorek 16 listopada, z kilkudniowym opóźnieniem, uczciliśmy 103 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Program został przygotowany w ramach zajęć historyczno-regionalnych, które w bieżącym roku szkolnym prowadzone są przez Panią Hannę Berbeć z uczniami klasy czwartej. Czwartoklasiści przypomnieli wszystkim zebranym najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez naszą ojczyznę. Teksty przeplatane były z pieśniami patriotycznymi wykonywanymi przez uczennice z klas 4,5 i 6 pod kierunkiem Pana Krzysztofa Darmochwała. Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy 4 podzielili się ze wszystkimi obecnymi słodkim poczęstunkiem w postaci pieczonych rogalików, które przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni Pani Hanny Czuba.

Więcej

Realizujemy:

Współpracujemy z: