Samorząd Uczniowski po raz kolejny włączył się w szkolne działania podtrzymujące mikołajkową tradycję. Tym razem w przebraniu Mikołaja wystąpił Jakub Zając - zastępca przewodniczącego SU. W towarzystwie Oliwii Dziedzic i Natana Szafrańca – przedstawicieli Rady Samorządu Uczniowskiego – Święty Mikołaj odwiedził wszystkie klasy, oddział przedszkolny, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły, aby obdarować ich mikołajkowymi pierniczkami. Zostały one przygotowane na tą specjalną okazję we współpracy z uczniami klasy IV, która jest gospodarzem obecnego miesiąca. Aby otrzymać pierniczka, należało zaśpiewać piosenkę, powiedzieć wierszyk albo obiecać dobre sprawowanie przez cały kolejny rok.
Z radością informujemy, że 6 grudnia nasz oddział przedszkolny odwiedził wyjątkowy gość – Święty Mikołaj! Dzieci z niecierpliwością czekały na ten magiczny moment, a ich twarze były pełne radości i ekscytacji. Święty Mikołaj przybył do nas z workiem pełnym prezentów. Każde dziecko otrzymało fantastyczny upominek. Maluchy miały okazję porozmawiać z nim, zaśpiewać piosenkę i zatańczyć. To wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków i wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój. Dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i już teraz czekamy na przyszły rok!
W piątek 29 listopada uczniowie klas 4-8 brali udział w zabawie andrzejkowej przygotowanej przez samorząd uczniowski. Zabawa szkolna była prowadzona przez przewodniczącą samorządu - Natalię Barańską. Zabawy w których uczestniczyli uczniowie to między innymi: „Zabawa w ZOO”, „Taniec w parach z balonami”, „Krzesełka”, „Randka w ciemno” przeplatane były wspólnymi tańcami, prowadzonymi przez Natalię. Na zakończenie jednej z konkurencji dwie osoby, które w niej zwyciężyły zostały nagrodzone koronami oraz tytułem króla i królowej zabawy andrzejkowej. Otrzymali je: Roksana Barańska i Alan Żemajtys. Na zabawie nie zabrakło wróżb andrzejkowych, które motywowały do dobrych i rozwojowych zmian. Gratulacje dla Natalii Barańskiej, dzięki której wszyscy wyśmienicie się bawili. Zabawa andrzejkowa była wspaniałą okazją do wzmocnienia integracji rówieśniczej oraz zdobycia cennych umiejętności i doświadczeń dla wielu uczniów. Pozostawiła także wiele pozytywnych wspomnień.
Dnia 28 listopada w młodszej grupie wiekowej odbyły się wyjątkowe Andrzejki – tradycyjne, polskie święto wróżb, które cieszy się wielką popularnością wśród dzieci i dorosłych! Tego dnia uczniowie z klas 0-3 miały okazję poznać zwyczaje związane z andrzejkami oraz wziąć udział w wielu radosnych zabawach. W trakcie zajęć dzieci mogły uczestniczyć w różnorodnych wróżbach, m.in.: Magiczna kula, Andrzejkowa wróżba z butelką, Serce, Bystre oczko, Buty. Każda z tych tradycji dostarczyła im nie tylko mnóstwa emocji, ale także radości i uśmiechu. Dzieci przebrane były w piękne kostiumy, co dodało całemu wydarzeniu wyjątkowego klimatu. Wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, że ten dzień był pełen magii i niezapomnianych wrażeń.
W sobotę 23 listopada w naszej szkole odbył się Otwarty Memoriał Szachowy im. Krzysztofa Maruchy „Małochwiejski SZACH-MAT”. Memoriał rozegrany został systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie siedmiu rund z 15-minutowym tempem gry. Memoriał miał m.in. na celu popularyzację gry w szachy wśród uczniów i osób dorosłych, stworzenie atmosfery zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa oraz upamiętnienie osoby Krzysztofa Maruchy, wieloletniego pracownika szkoły, miłośnika gry w szachy, długoletniego członka krasnostawskich struktur szachowych. Było to kolejne wydarzenie w ramach realizacji przez nasz Uczniowski Klub Sportowy "Victoria" Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki pod nazwą „Sport dla Wszystkich”.
21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Powstał on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości. Z tej okazji w naszej szkole w dniu dzisiejszym zorganizowany został przez Samorząd Uczniowski Szkolny Dzień Życzliwości. Szkolna akcja została przygotowana przez klasę 7, która jest gospodarzem obecnego miesiąca. Celem akcji była promocja życzliwych postaw i zachęcanie do czynienia dobra a dominującym dziś kolorem był kolor życzliwości, czyli żółty. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali naklejki z uśmiechniętymi buźkami oraz cytaty związane z hasłem "życzliwość". Przez cały dzień na korytarzu szkolnym umieszczona była skrzynka, do której można było wrzucać kartki z życzeniami, podziękowaniami i pozdrowieniami adresowane do innych osób. Przeprowadzony został również konkurs na najbardziej życzliwego ucznia w klasach 4-8.
20 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dzień ten na wniosek Rzecznika Praw Dziecka ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej aby podkreślić, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka to okazja, by uświadomić wszystkim, że prawa dziecka są bardzo ważne oraz że każde dziecko powinno z nich korzystać. To również dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Strażnikiem Konwencji o Prawach Dziecka jest organizacja humanitarna UNICEF. Symbolem tej organizacji jest kolor niebieski, który wyraża zaangażowanie w obronę praw najmłodszych. Dlatego też 20 listopada wszyscy w szkole założyli ubrania w kolorze niebieskim. W konkursie plastycznym, którego celem było przypomnienie najważniejszych praw i obowiązków zawartych w Konwencji wzięło udział 32 uczniów. We wtorek 26 listopada rozstrzygnięto konkurs oraz rozdano nagrody.
18 listopada gościliśmy w naszej szkole Klauna Waldusia. Nasz gość zaprezentował program pt. „Jedz owoce i warzywa, bo od tego sił przybywa”, podczas którego w zabawny i ciekawy sposób przedstawił korzyści płynące ze spożywania owoców i warzyw oraz uprawiania sportu. Atrakcją była możliwość udziału uczniów w popisowych numerach klauna. Walduś zadawał ciekawe i podchwytliwe pytania, na które uczniowie musieli odpowiedzieć, wykonywali sztuczki prezentowane przez niego, a za zaangażowanie otrzymywali nagrodę - niespodziankę. Clown Walduś poprzez zabawę zwrócił uwagę na to, jak ważne jest w życiu zdrowe odżywianie oraz ruch. Spotkanie z klaunem było nie tylko zabawne, ale też pouczające.
O tym, jak ważne jest prawidłowe odżywianie nie trzeba mówić, ale w pędzie codziennego życia, często o tym zapominamy. Dlatego właśnie tak ważne jest kształtowanie dobrych i zdrowych nawyków od najmłodszych lat. W związku z tym Samorząd Uczniowski wspólnie ze Szkolnym Kołem PCK zorganizował akcję „Zdrowa Kanapka”. Uczniowie pod opieką nauczycieli podczas przerw przygotowywali i sprzedawali zdrowe i pożywne kanapki. Kanapka to jedno z najprostszych i najsmaczniejszych przekąsek, po które chętnie sięgamy, gdy nie mamy czasu. W zależności od strony świata przygotowywane są na różne sposoby. Światowy Dzień Kanapki przypada corocznie 3 listopada, dzień 8 listopada znany jest jako „Dzień Zdrowego Śniadania”, więc nie bez powodu ta prozdrowotna akcja zaplanowana została na listopad.
15 listopada 2024 r. naszą szkołę odwiedził animator z Lublina, przedstawiciel grupy „Zaelektryzowani”, który w sposób ciekawy, a zarazem zabawny przybliżył uczniom wiedzę z zakresu fizyki i chemii. Zaprezentował różnorodne eksperymenty, w trakcie których podkreślił również, jak ważne są zasady bezpiecznego obchodzenia się z ogniem i korzystania z gazu w gospodarstwie domowym. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w pokazie chemiczno-fizycznych doświadczeń, poszerzyli swoją wiedzę oraz miło i pożytecznie spędzili czas. Animator natomiast dowiódł, że nauka fizyki i chemii nie musi być nudna!
W bieżącym roku mija 160 lat od powstania naszej szkoły. W czwartek 14 listopada w sali gimnastycznej odbyły się oficjalne obchody jubileuszowe. Z pewnością dzień ten na długo zostanie w pamięci i sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu. W tym wyjątkowym dla całej społeczności szkolnej dniu, swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Pan profesor Józef Zając - Senator Rzeczpospolitej Polskiej, Pan Janusz Szpak – Starosta Krasnostawski, Pani Monika Sawa – zastępca Burmistrza Miasta Krasnystaw, Pan Marcin Wilkołazki – przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw, Pan Wojciech Kowalczyk – Wójt Gminy Krasnystaw, Pan Krzysztof Golec - przewodniczący Rady Gminy Krasnystaw, Pan Andrzej Bąk – zastępca Wójta Gminy Krasnystaw, Pani Teresa Mościcka – Dyrektor Delegatury Chełm Lubelskiego Kuratorium Oświaty.
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń, Polska odzyskała suwerenność. Dla pokreślenia rangi święta dnia 11 listopada odbyła się uroczystość w Siennicy Nadolnej, której gospodarzem był wójt Gminy Krasnystaw pan Wojciech Kowalczyk. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji ojczyzny w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Siennicy Nadolnej. Po zakończeniu Eucharystii, w asyście pocztów sztandarowych szkół i służb mundurowych, uroczystość kontynuowana była na stadionie w Siennicy Nadolnej, gdzie po przemówieniach między innymi pana wójta i starosty odśpiewany został hymn narodowy a następnie nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej. Poczet sztandarowy naszej szkoły w tej ważnej uroczystości reprezentowali: Karolina Herbut, Marcelina Rzepka oraz Karol Antyga.
Święto Dyni obchodzimy 31 października, stanowi ono pewnego rodzaju alternatywę dla Halloween. Jego głównym celem jest popularyzowanie dyń, przede wszystkim ich zastosowania w kuchni i jako elementu dekoracyjnego. Święto to promuje zdrowy styl życia, gdyż dynia jest zdrowym i wartościowym warzywem. Dzień Dyni w naszej szkole przygotowali uczniowie klasy szóstej – gospodarz października. Udowodnili, jak dużo przepysznych potraw można przygotować z dyni. Na stołach udekorowanych dyniami o różnych kształtach i kolorach pojawiły się wspaniałe pyszności: zupa, chleb, mus i dżem, tarta, babeczki i wiele innych ciast, a także pokrojona w kostkę pieczona dynia. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły zostali zaproszeni na degustację potraw i najwyraźniej każdemu smakowało.
W czwartek 30 października w naszej szkole miała miejsce uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego wychowanka klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim symbolicznym ołówkiem. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy.
Współpracujemy z: