Szkoła Podstawowa
im. Juliusza Słowackiego
w Małochwieju Dużym

Dzisiaj jest środa, 21 kwietnia 2021 roku.


17 Kwi

Od 1 lutego br. posługujemy się nowym znakiem graficznym identyfikującym naszą szkołę. Logo jest własnością szkoły i chronione jest prawem autorskim. Kopiowanie, wprowadzanie zmian, przesyłanie, publiczne odtwarzanie i wszelkie wykorzystywanie tych treści do celów komercyjnych wymaga uprzedniej pisemnej zgody administracji szkoły. Logo otrzymało poztywną opinię Rady Rodzićów, natomiast na zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 28 stycznia 2021 roku zostało zaakceptowane jako znak reprezentujący szkołę.

Więcej
02 Kwi

W poniedziałek 29 marca uczniowie klasy ósmej wzięli udział w warsztatach „Czytać czy oglądać? Literatura a film”. Prowadziła je pani Ewa Magdziarz – liderka Filmoteki Szkolnej. Koordynatorem zajęć był przedstawiciel Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego pan Krzysztof Szewczyk. Na wstępie zostały omówione podstawowe środki wyrazu filmowego. Następnie uczniowie obejrzeli animowany film „Syzyf” Zdzisława Kudły. Po projekcji mogli wyrazić swoje opinie, kilka osób przesłało ocenę filmu w formie pisemnej. Porównywali też film z tekstem literackim, wskazali wiele różnic między dziełami. Kolejne zadanie uczniowie wykonywali, pracując w grupach. W aplikacji jamboard tworzyli storyboardy do filmu „Syzyf”. Zgodnie stwierdzili, że ćwiczenie pomaga w zrozumieniu i zapamiętaniu animacji. Drugim analizowanym filmem był „Pan Tadeusz. Księga I. Gospodarstwo” Juliana Antonisza – film namalowany na taśmie filmowej. Podobnie jak poprzednio został on porównany z wersją literacką.

Więcej
01 Kwi

19 marca 2021 r. uczniowie klasy 6 – Anastazja Szafraniec, Weronika Lubaś, Wiktor Szarek, Maciej Huk i Filip Mochniej – wzięli udział w warsztatach filmowych „Karton i smartfon i lalka w roli głównej”. Prowadziła je pani Małgorzata Miszczak – liderka Filmoteki Szkolnej. Koordynatorem zajęć był przedstawiciel Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego pan Krzysztof Szewczyk, natomiast organizatorem grupy – pani Ewa Magdziarz - liderka Filmoteki Szkolnej. Była to druga część warsztatów z animacji filmowej. W czasie zajęć trwających półtorej godziny uczniowie przypomnieli sobie, czym jest film animowany, poznali rodzaje planów filmowych oraz nauczyli się, jak wykonać lalki do animacji lalkowej.

Więcej
30 Mar

Uczeń klasy 6 Wiktor Szarek znalazł się wśród nagrodzonych uczestników konkursu „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny”, którego organizatorem była Lubelska Fundacja Dla Przyrody. Konkurs został rozstrzygnięty w listopadzie a jego głównym celem była popularyzacja wiedzy o przyrodzie oraz rzadkich i ginących gatunkach zwierząt Lubelszczyzny. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną przedstawiającą jedno z czterdziestu zwierząt wg gatunków wykazanych przez organizatora konkursu. W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych z woj. lubelskiego. Wiktor za pracę plastyczną traszki grzebieniastej otrzymał pięknie wydany album noszący tytuł konkursu „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny”.

Więcej
25 Mar

Zdrowie naszych dzieci jest dla każdego z nas najważniejszą sprawą. Dbamy o to, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki dla harmonijnego rozwoju. Na zdrowie ma wpływ wiele czynników: opieka zdrowotna, czynniki genetyczne, środowisko fizyczne i społeczne, a przede wszystkim styl życia i zachowania prozdrowotne. Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest najskuteczniejszym działaniem w profilaktyce palenia tytoniu. Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Dlatego, aby zmniejszyć rozmiar tej epidemii, należy już od najmłodszych lat prowadzić wśród dzieci edukację antytytoniową.

Więcej
22 Mar

W poniedziałek 22 marca w Oddziale Przedszkolnym postanowiliśmy oficjalnie powitać Wiosnę. Tego dnia przyszliśmy ubrani na zielono lub w stroju z kwiatowym motywem. Każdy przedszkolak przyniósł ze sobą własnoręcznie wykonany kwiat. Wprawdzie tegoroczne powitanie wiosny różniło się od tych organizowanych w naszej szkole w ubiegłych latach, ale nie zabrakło atrakcji. Dzień rozpoczęliśmy od krzyżówki i zagadek o nowej porze roku. Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny opowiadający o zwiastunach wiosny. Dzieci poznały cechy charakterystyczne przedwiośnia, zmiany w przyrodzie, które zachodzą w marcu, kwietniu i maju; poznały znaczenie przysłowia „W marcu, jak w garncu”. Były także zadania matematyczne związane z nową porą roku.

Więcej
19 Mar

Dnia 19 marca uczniowie klasy trzeciej postanowili uroczyście powitać nadchodzącą wiosnę. W związku z tym przygotowali samodzielnie kolorowe kwiaty i udali się na teren obok szkoły z kolorowym orszakiem. Z radością powitali kalendarzową wiosnę, mając nadzieję na szybkie nadejście słonecznej pogody.

Więcej
15 Mar

Nauka w domu i wiele godzin spędzanych przed komputerem stanowi obniżenie sprawności fizycznej i powoduje ryzyko nadwagi u dzieci. W ramach wyrównywania braków spowodowanych pandemią i nauką zdalną oraz w w ramach zwiększenia kondycji fizycznej uczniów, nasz organ prowadzący przydzielił dodatkowe zajęcia stacjonarne dla klas 1-3, które trwały od 15 lutego. Uczniowie klasy 3 aktywnie brali udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, które niewątpliwie pomogły im odprężyć się od nauki i pozwoliły kształtować nawyki w myśl zasady „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Więcej
11 Mar

Zdrowie ma bardzo istotny wpływ na nasz rozwój, a w szczególności na rozwój dzieci. Uczniowie klasy drugiej dowiedzieli się w jaki sposób dbać o zdrowie podczas realizacji cyklu zajęć edukacyjnych „Rosnę i zdrowo się odżywiam”. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się: jak dbać o wzrok i zęby, jak ważny dla naszego organizmu jest aktywny odpoczynek i zdrowy sen, co zrobić, żeby nie zachorować. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zdrowe odżywianie się. Dzieci poznały piramidę zdrowia i jakie produkty z poszczególnych grup powinny znaleźć się w naszym jadłospisie. Jako podsumowanie cyklu zajęć uczniowie wykonali kompozycję przestrzenną z różnych materiałów, przedstawiającą „Zdrowy posiłek”. Następnie prezentowali ją na klasowej wystawie zdrowych propozycji obiadowych.

Więcej

Realizujemy:

Współpracujemy z: